Lato bez komplikacji

Dziś jest:Wtorek, 21 maja 2019, Imieniny: Kryspina, Wiktora
Encyklopedia leków

Wybierz literę na jaką rozpoczyna się nazwa leku:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Układ Moczowy

2010-05-20

Lato bez komplikacji

Wyczekiwany sezon wakacyjny to dobra okazja do odprężenia się po pracowitej części roku. Zwykle dużo wcześniej rezerwujemy wycieczki, uzupełniamy garderobę i zaopatrujemy się w rozmaite kosmetyki chroniące nasze ciało. Niestety zapominamy, że troska o zdrowie nie kończy się jedynie na dbałości o skórę, oczy i włosy. Przecież nawet najlepsze kremy, balsamy i mleczka nie uchronią nas przed dolegliwościami układu moczowo-płciowego, szczególnie narażonego na infekcje podczas letnich wypraw.


Okres letni to czas kiedy szczególnie trudno o zachowanie doskonałej higieny miejsc intymnych. Jak wiadomo w upalne dni nasza skóra reaguje na temperaturę a syntetyczne kostiumy kąpielowe, które nosimy, nie pomagają jej oddychać. Dodatkowe zagrożenia stanowią również wizyty na publicznych kąpieliskach, korzystanie z natrysków, saun i łaźni. Warto również pamiętać, że używając wilgotnych ręczników i gąbek możemy narazić się na kontakt z niebezpiecznymi drożdżakami i bakteriami, które wywołują groźne infekcje. Dlatego już teraz ginekolodzy przypominają o profilaktyce zdrowia intymnego - nadmierna wilgotność i przegrzanie okolic narządów moczowo - płciowych sprzyja poważnym schorzeniom.

Co nam grozi
Według źródeł lekarskich pamiątka z wakacji w postaci upławów, świądu dróg rodnych, bakteryjnego zakażenia pochwy (bacterial vaginosis, BV), drożdżycy (yeast vaginitis, YV) oraz infekcji pierwotniakowych może dotyczyć blisko 33 proc. kobiet – odsetek ten rośnie nawet do 44 proc. w wieku menopauzalnym. Każda z nas jest więc narażona na różne postaci infekcji bakteryjnych i grzybiczych, tym bardziej w okresie wakacyjnym, kiedy częściej korzysta się z kąpieli w publicznych basenach, jeziorach czy w morzu. W tym czasie w sposób szczególny powinnyśmy zatroszczyć się o nasze „kobiece” sprawy, które mogą skutecznie zepsuć nam urlop.

Grzybica pochwy
Zalicza się do najczęstszych chorób układu moczowo – płciowego. Według statystyk aż do 75 proc. kobiet choruje przynajmniej raz w życiu na grzybice pochwy, a u blisko 40-50 proc. ma ona charakter nawrotowy. Grzybicę pochwy wywołuje najczęściej grzyb z gatunku Candida Albicans. Objawami są intensywny świąd, pieczenie, bolesność przy oddawaniu moczu i współżyciu płciowym oraz charakterystyczne grudkowate upławy W kuracji stosuje się leki przeciwgrzybicze. Przy zaobserwowaniu powyższych objawów należy natychmiast udać się do lekarza ginekologa, który zaleci odpowiednią kurację. Leczenie infekcji grzybiczych pochwy jest procesem długotrwałym, uciążliwym i wymaga ścisłego stosowania się do zaleceń lekarskich, a także szczególnej dbałości o higienę okolic intymnych.

Waginoza bakteryjna
Potocznie nazywana bakteryjnym zakażeniem pochwy (BV) - jest stanem, w którym dochodzi do zaburzenia równowagi ekosystemu pochwy. Waginoza bakteryjna stanowi najczęstszą przyczynę występowania nieprawidłowej wydzieliny w pochwie. U ponad połowy kobiet przebiega bezobjawowo i może ustępować samoistnie. W innych przypadkach charakteryzuje się upławami o intensywnym rybim zapachu, nie stwierdza się natomiast bolesności, świądu oraz objawów podrażnienia. Prawidłowe rozpoznanie BV i leczenie jest niezwykle istotne z uwagi na fakt, że przewlekłe zakażenie może przejść w postać utajoną i prowadzić do poważnych powikłań. Nieleczona waginoza bakteryjna zwiększa ryzyko wystąpienia poronienia, może powodować przedwczesne pęknięcie błon płodowych i przedwczesny poród, zapalenie błony śluzowej, macicy oraz przydatków, nawracające zapalenia dróg moczowych, powikłania pooperacyjne. W leczeniu waginozy bakteryjnej najczęściej stosuje się leki miejscowe i antybiotyki.

Drożdżakowe zapalenie pochwy i sromu
Inaczej nazywane kandydozą, drożdżycą lub grzybicą, dotyka kobiety między 16. a 30. rokiem życia. To schorzenie skóry i błon śluzowych atakujące pochwę i srom. Infekcja wywoływana jest przez grzyby naturalnie bytujące w organizmie (np. w jelicie lub pochwie), które przerywając bariery ochronne, dostają się do wrażliwych na infekcje błon śluzowych pochwy i sromu. Głównym czynnikiem wywołującym drożdżycę jest niewłaściwa higiena – używanie wspólnych ręczników, korzystanie z publicznych toalet czy irygacja pochwy. Odczuwalne objawy mogą się różnić u poszczególnych pacjentek. Do najczęstszych należą: uczucie pieczenia i swędzenia w okolicach narządów płciowych, częstomocz oraz charakterystyczne, białawe, grudkowate upławy. Infekcja może przebiegać również bezobjawowo lub ujawniać się jedynie bólem podczas stosunku lub po nim. Aby zdiagnozować drożdżycę należy wykonać badania posiewowe, które jednoznacznie określają rodzaj infekcji. Prawidłowa diagnoza jest podstawą skutecznego leczenia, ponieważ wiele infekcji narządów płciowych u kobiet ma podobne objawy.

Na ratunek – pałeczki kwasu mlekowego
Według danych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w pochwie dorosłej, zdrowej kobiety występuje ok. 100 gatunków bakterii (tlenowe, beztlenowe oraz drożdże). Najliczniejsze są to pałeczki kwasu mlekowego zwane Lactobacillus, które w wyniku fermentacji wytwarzają kwas mlekowy. Nazywane „stróżami zdrowotności pochwy" odpowiadają za utrzymanie niskiego pH środowiska pochwy. Stanowią naturalną barierę antybakteryjną, która uniemożliwia namnażanie się chorobotwórczych bakterii.
Postępy w profilaktyce schorzeń ginekologicznych oraz holistyczne podejście do funkcjonowania organizmu kobiety, a zwłaszcza powiązań między układem pokarmowym, moczowo-płciowym i odpornościowym, doprowadziły do opracowania formuły probiotyków doustnych, wygodnych w stosowaniu i poprawiających komfort kuracji, np. LaciBios femina. O ile wygodniej jest bowiem łykać kapsułkę sprawdzonego probiotyku, popijając wodą, niż aplikować ją dopochwowo!

Zadbaj o siebie
W przypadku pojawienia się infekcji, nie zwlekaj z wizytą u ginekologa. Tylko on może rozpoznać rodzaj zakażenia i zaleci odpowiednie leczenie. Nie ufaj 'babcinym' metodom typu płukanki i podmywanie się różnymi specyfikami: nagietkiem, kwaskiem cytrynowym, octem, jogurtem ani kefirem. Najlepszą metodą dbania o zdrowie intymne jest włączenie do codziennej diety dobroczynnych i specjalnie wyselekcjonowanych, dedykowanych zdrowiu pochwy, pałeczek kwasu mlekowego Lactobacillus, które znaleźć można w doustnym probiotyku ginekologicznym LaciBios femina, rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Preparat zawiera dwa unikalne, starannie wyselekcjonowane, opatentowane i prawidłowo oznaczone szczepy bakterii kwasu mlekowego o potwierdzonym licznymi badaniami naukowymi działaniu: Lacidobacillus rhamnosus GR-1 oraz Lactobacillus reuteri RC-14. Szczepy zawarte w probiotyku zostały wyizolowane z pochwy zdrowych kobiet i zdeponowane w specjalistycznym międzynarodowym banku szczepów. W jednej kapsułce LaciBios femina jest aż 5 miliardów niemodyfikowanych genetycznie probiotycznych bakterii Lactobacillus!

Uzupełnienie naturalnej, dobroczynnej flory bakteryjnej środowiska pochwy o wybrane bakterie probiotyczne zmniejszy ryzyko rozwoju patogennych bakterii i grzybów, które są przyczyną infekcji okolic intymnych oraz wzmocni barierę ochronną pochwy i jej prawidłowe kwaśne pH.

Wakacyjne wyzwanie
Upalne dni, zmiana klimatu oraz częste kąpiele w basenie lub morzu to tylko kilka z długiej listy czynników, które szczególnie latem zagrażają naszemu zdrowiu intymnemu. Podobnie jak dbamy o skórę podczas opalania czy chronimy nasze oczy przed promieniami słońca, warto zatroszczyć się o typowo kobiece sprawy. Nie pozostaje nam nic innego, jak przechytrzyć czyhające na nas bakterie i grzyby sięgając po skuteczne metody profilaktyczne. Ciesz się pełnią lata bez komplikacji!
Źródło: Materiały prasowe

Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (3)

AutorWypowiedź

przegladtowarow

2018-06-24 19:51:18

PRZYJACIELE MOJEJ MATKI RÓWNIEŻ ZAINTERESOWALI SIĘ TYM CUDOWNYM LEKIEM. ONI RÓWNIEŻ CHCĄ SPRÓBOWAĆ. Penelope, 47 lat. 10 Gdzie mogę kupić oryginalny ReCardio w aptece? Od razu zauważ, że nie będziesz w stanie kupić ReCardio w aptece. Oryginalny produkt można kupić tylko na stronie producenta. Tutaj można również zapoznać się z opisem Recardio i interesującymi szczegółami. http://przegladtowarow.com/recardio-w-polsce.html Nawet 20 lat temu, nadciśnienie uznano chorób związanych z wiekiem, które pojawiają się u osób w podeszłym wieku. Dzisiaj wysokie ciśnienie krwi pojawia się nawet w młodym wieku. Kardiolodzy twierdzą, że bardzo łatwo jest zapobiegać przyczynom i objawom nadciśnienia we wczesnym stadium. Nie trzeba operacji lub stosowanie specjalnych tabletek cardio. Jeśli masz problemy z uporczywie wysokim ciśnieniem krwi, spróbuj wyzdrowienia z naturalnego suplementu diety ReCardio Polska.

ibigiatnt

2019-05-11 23:33:58

http://mewkid.net/buy-prednisone/ - Prednisone Prednisone No Prescription fpg.pdhp.uklad-moczowy.ilekarze.pl.waa.bd http://mewkid.net/buy-prednisone/

ziaqaser

2019-05-12 01:24:57

http://mewkid.net/buy-prednisone/ - Prednisone Online 23 bvi.lqjd.uklad-moczowy.ilekarze.pl.bcc.fx http://mewkid.net/buy-prednisone/

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

Ciągły ból brzucha

Witam . Od ponad roku borykam się każdego dnia z mniejszymi lub większymi...

Ktos1989 | 2019-05-20 23:29

problem z cera

witam wszystkich .... mam problem > stosowalam acne derm punktowo na...

madziulka | 2019-05-16 09:49

Zestawy szkoleniowe - pierwsza pomoc

Witam, poszukuje dobrego zestawu szkoleniowego do Pierwszej pomocy. Szukam...

Napierała99 | 2019-05-16 09:41

Najnowsze firmy w bazie

Badania ginekologiczne Warszawa - Warszawa

Nasza klinika powstała w 2000 roku. Posiadamy specjalistów z dermatologii-wenerologii, ginekologii-położnictwa oraz...

Koncepcja Urody - Katowice

Dobre samopoczucie jest niezmiernie ważne dla każdego człowieka. Niewątpliwie jednym z elementów na to...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie iLekarze.pl, dodaj swój e-mail:

W serwisie: Ogłoszenia medyczne | Porady medyczne | Forum medyczne
Placówki zdrowia: Warszawa | Kraków | Wrocław | Poznań | Białystok | Łódź | Katowice | Gdańsk | Szczecin
iLekarze.pl: Komunikaty | Reklama w serwisie | Zostań redaktorem | Patronat medialny | Współpraca | Dla prasy i mediów | Napisz do nas
Nasze fora: Lekarz rodzinny | Alergolog Forum | Dermatolog Forum | Dietetyk Forum | Ginekolog Forum | Laryngolog Forum | Neurolog Forum | Psychiatra Forum | Psycholog Forum | Seksuolog Forum | Forum Stomatolog | Forum Urolog | Forum Okulista

Treści prezentowane w serwisie iLekarze.pl mają jedynie charakter edukacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

© Copyright by iLekarze.pl, 2007-2019

Content